Dişi kedim kızgınlıkta mı? Belirtileri nelerdir? Nasıl anlarım?

24.11.2020
Dişi kedimin kızgınlığa girdiğini nasıl anlarım? Dişi kedim kızgınlıkta mı? Dişi kediler; Mevsime bağlı poliöstrik hayvanlardır. Peki, ne demek bu? Belirli mevsimlerde gebe kalmadığı sürece birkaç östrus gösterebilen hayvanladır. Daha özetlersek tür ve ırkına özgü belirli mevsimlerde kediler birden fazla kızgınlık belirtileri gösterir. Kediler ilkbahar aylarında kızgınlık gösterir. östrus 10-14 gündür, östrus 2-3 hafta süren anöstrus dönemi izler. Halk arasında Mart ayı olarak bilinen kedilerin kızgınlık ( çiftleşme isteği ) artan sıcaklıklar, evlerde kaloriferlerin kullanımın artışı, küresel ısınma vb. gibi durumlardan dolayı çok daha fazla kızgınlık gösterdiği gibi kızgınlık süreleri de uzamaktadır. Kedim kızgınlıkta mı? Nasıl anlarım? Peki belirtileri neler? Kızgınlıktaki kedi neler yapar? 1. Kedinizde yüksek sesle miyavlamalar başlar. Özellikle boş odalar, koridor, kapıların yakınında yankı yapacak yerlerde miyavlamaya başlar. 2. Sürünme pozisyonunda hareket edip, popo tarafını yukarıya doğru kaldırmaya başlar. 3. Özellikle ( Ters hormon mantığı ile ) erkek hasta yakınlara normalden fazla ilgi duymaya başlar. Hatta erkek hasta yakınlarına aşkla bile bakalabilir.  4. Kendi etrafında, dönmeye, tatlı tatlı taklalar açmaya başlar. Bazen abartıp yuvarlamaya kadar gider.  5. Bazen yoğun hormon seviyesinden dolayı iştahsızlık ve takiben zayıflama görülebilir. 6. İlk defa kedi ile yaşayan hasta yakınları Veteriner Hekim Bey/Hanım normalde hiç böyle miyavlamıyordu. Bir yeri mi ağrıyor diye getirdik şikayeti ile gelir.
*En çok merak edilen bir soru ise, Kediler kızgınlıktayken acıdan mı bu kadar miyavlıyor? Kediler kızgınlık süreçlerinde sizin düşündüğünüz gibi acı ve üzücü bir durum içinde değildir. Gebe kalabileceğini, buna uygun zaman olduğunu daha esprili anlatmak gerekirse ‘’ Çiftleşmek için ‘’ erkek kedilere haber etmeye çalışır. İletişim kurmak için demek daha doğrudur. Hasta yakınlarının üzülmesine gerek yok.  *Kızgınlık ne kadar sürer? Tekrar ne zaman girer? Kediler kızgınlık süresi ırksal farklılıklar vardır. Bazen 1 hafta bazen 3 hafta sürmesi de mümkündür. Tam geçti dediğiniz anda kısa bir süre sonra tekrar kızgınlığa girebilir. Bazen sürekli kızgınlığa girmesi de hastalık sebebi olabilir. Dişi üreme organlarında kisttik yapılar, hormonel bozukluklar, patolojik yapılar görülebilir. Bu tür şikayetleriniz var ise mutlaka bir veteriner kliniğine gidip veteriner hekimden destek almanız gerekmektedir. Ultrason, kan tahlilleri veya bazı görüntüleme cihazlarından yardım alınarak kontrole edilebilir.
*Kızgınlık sürecinde hormon kullanılmalı mı? Öneriyor musunuz? 7/24 Acil ve Nöbetçi Avcılar Veteriner Kliniği Veteriner Hekimleri olarak biz hormon kullanımını önermiyoruz. Pyometra, kistleşme, tümör ve ya patolojik bulgular oluşturabilir. Dışarıdan hormon kullanımı da vücutta birçok kötü yan etkileri olabilir. Takip ettiğimiz birçok yerel ve uluslar arası makalelerde hormon kullanmayı ÖNERİLMİYOR. Bizim önerdiğimiz yöntem kedinizi kısırlaştırmaktır. Dişi kediler kısırlaştırıldığında bu tür kızgınlık reaksiyonları göstermiyorlar. Avcılar Lima Veteriner Kliniğinde dişi kısırlaştırma operasyonu yapmaktayız.
Dişi kedim kızgınlıkta mı? Belirtileri nelerdir? Nasıl anlarım?
Dişi kedim kızgınlıkta mı? Belirtileri nelerdir? Nasıl anlarım?
Dişi kedim kızgınlıkta mı? Belirtileri nelerdir? Nasıl anlarım?
Dişi kedim kızgınlıkta mı? Belirtileri nelerdir? Nasıl anlarım?
SOSYAL MEDYA

LİMA VETERİNER KLİNİĞİ
Denizköşkler Mah. Dr. Sadık Ahmet Cad. No:120/E Avcılar - İstanbul / TÜRKİYE
0541 733 3435 - info@limavet.com